W polskim kalendarzu jest wiele ważnych świątecznych dat. Mają one różny charakter, zwłaszcza kościelny bądź państwowy. Spośród tych drugich z pewnością najważniejszą dla nas Polaków jest 11 listopada. W tym dniu obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę po 123 latach zaborów upragnionej wolności narodowej i suwerenności.
W bieżącym roku obchodziliśmy 101 rocznicę tego przełomowego w historii naszego narodu wydarzenia.
W całej Polsce i poza jej granicami - zwłaszcza w większych ośrodkach polonijnych – uroczyście świętowano kolejną rocznicę powrotu kraju położonego nad Wisłą na mapę Europy.
W naszej szkole również nie zapomniano, by uczcić Tych, którzy „szli ku Niepodległej”, walczyli i ginęli za Nią, byśmy dziś mogli żyć w suwerennej i wolnej Ojczyźnie.
Uroczysta akademia odbyła się 12 listopada w szkolnej hali widowiskowo- sportowej.
Świątecznemu wydarzeniu patronowało hasło: ”Śpiewamy dla Niepodległej”.
Nie mogło zabraknąć w tym dniu najważniejszej dla każdego Polaka pieśni- „Mazurka Dąbrowskiego”. Wszyscy zgromadzeni po wprowadzeniu sztandaru szkoły , z należnym szacunkiem odśpiewali hymn państwowy. Głośno rozbrzmiewał on w hali i niósł się on donośnym echem po szkolnych korytarzach.
Szkolną imprezę patriotyczną prowadzili uczniowie starszych klas: Andżelika Piekaruś i Mikołaj Sapa.
Pięknie zaprezentowała się Wiktoria Nowosielska, śpiewając przy gitarowym akompaniamencie piosenkę pod tytułem „Wolność”.
Patryk Janicki w utworze „Piechota” śpiewająco opowiedział o losie żołnierzy walczących o niepodległy kraj ojczysty. W czasie wykonywania tej piosenki mogliśmy podziwiać maszerujących w pełnym umundurowaniu i z odpowiednim „uzbrojeniem” żołnierzy: Karola Ratusznika, Jakuba Wieczorka, Filipa Skibę i Bartosza Belzyta z klasy II b.
Joanna Kosałka i Bartłomiej Marzec wzorowo zaśpiewali piosenkę „Szli dla Niepodległej” przedstawiającą zmagania Polaków w bojach o wolną Ojczyznę.
Nie zabrakło i muzycznej opowieści przedstawiającej historię tragicznej miłości dziewczyny i ułana.
Śpiewając i grając na gitarze, interesująco przedstawiła ją w pieśni „Rozkwitały pąki białych róż” Aleksandra Żmudzińska.
O Ojczyźnie jako domu- miejscu, w którym żyli nasi przodkowie, żyjemy my, a po nas przyjdą kolejne przyszłe pokolenia zaśpiewała dźwięcznym głosem Maja Głowniak z klasy IIIa.
Aleksandra Dzidowska przeniosła nas w patriotyczny klimat utworu, który niegdyś śpiewał Andrzej Rosiewicz w utworze „Pytasz mnie”.
Uczennice klas III – Natalia Skiba i Magdalena Peroń – radośnie zaśpiewały piosenkę o krótkim , ale jakże wymownym tytule „Polska”.
Alicja Strzelecka w utworze muzycznym „Myślimy o Polsce” radziła, by Ojczyznę kochać nie tylko od święta, ale codziennie,podkreślała jednocześnie, by stale o tym pamiętać.
Na zakończenie szkolnego festiwalu niepodległościowego wysłuchaliśmy pięknej pieśni, którą w przeszłości wykonywał Jan Pietrzak, a podczas patriotycznej imprezy zaprezentował nam Antoni Skórski, śpiewając i grając na organach elektrycznych utwór pt. „ Żeby Polska była Polską”. Pieśń ta wymownie zamknęła muzyczny spektakl patriotyczny, zmuszając słuchających do refleksji nad trudnymi dziejami naszego kraju i jednocześnie wdzięczności tym, którzy przyczynili się, by nasza Ojczyzna była wolna i niezależna od innych państw.
Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica- Pan Leszek Juda- w swoim przemówieniu odniósł się także do tych przemyśleń, znaczenia Narodowego Święta Niepodległości w życiu Polaków, a także nawiązał do piosenki pt.,,Myślimy o Polsce”, iż patriotą trzeba być na co dzień nie tylko w świąteczne dni, realizując swoje poświęcenie do Ojczyzny poprzez własne obowiązki , pracę i naukę.
Dyrektor szkoły-Pan Piotr Strzelecki- w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim przybyłym na szkolną imprezę patriotyczną oraz tym, którzy w niej występowali i ją organizowali .Szczególne podziękowania skierował w stronę uczniów śpiewających i grających ,,Tej, co nie zginęła” zgodnie z hasłem przewodnim szkolnego festiwalu niepodległościowego .
Barbara Dyrdół
Urszula Cichoń