Nasi pradziadowie mieli ojczyznę w sercu. To oni wierzyli, że naród przetrwa. I przetrwał. Dziś ojczyzna jest w naszych rękach, w rękach wolnych Polaków. Pamiętamy o ofierze życia rodaków starających się wydrzeć ojczyznę z rąk zaborców, walczących na frontach I i II wojny światowej, przeciwstawiających się ideologii komunistycznej. To dzięki nim jesteśmy ludźmi otwartymi, tolerancyjnymi, dbającymi o środowisko, znającymi historię, stanowiącą jeden z najistotniejszych elementów scalających naród, kultywującymi tradycje i szanującymi symbole narodowe, ludźmi dumnymi ze swojego pochodzenia, szczycącymi się osiągnięciami nie tylko swoimi, ale i innych Polaków. Na tym właśnie polega współczesny patriotyzm.
W tym roku z inicjatywy pań Katarzyny Skład i Anety Jońcy przy silnym wsparciu pani dyrektor Renaty Krawczykowskiej, państwa Lucyny Ratusznik, Łukasza Kozłowskiego i wychowawców wszystkich klas społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Oleśnicy Marszem Niepodległości dała wyraz swojego patriotyzmu. Wszyscy pragnęli zamanifestować przywiązanie do ojczyzny, swoją dumę. Uczniowie licznie zaangażowali się także w przygotowanie ekspozycji prac, plakatów, transparentów, na których przedstawiono wszystko, co Polacy mają do zaoferowania Europie i światu. Zdobytą wiedzę i poznane ciekawostki związane z poszczególnymi kategoriami a utrwalone między innymi na transparentach i plakatach uczniowie będą mogli sprawdzić podczas quizu wiedzowego o ojczyźnie pt. "A to Polska właśnie…", który zostanie przeprowadzony w naszej szkole. 11 listopada to dzień - symbol. Symbol walki o wolność, symbol zwycięstwa. O tym dniu marzyli nasi rodacy. Mężczyźni i kobiety, dziewczęta i chłopcy, którzy własne życie składali w ofierze ojczyźnie, za jej wolność, niepodległość, którzy przelewali za nią krew.
Jeśli chodzi o Polskę, powodów do dumy jest naprawdę bardzo dużo w każdej dziedzinie życia. Szkolna hala gimnastyczna zamieniła się w barwną galerię, gdzie swoje miejsce znaleźli obok ojców polskiej niepodległości polscy naukowcy, nobliści, sportowcy, artyści filmowi. Na drabinkach sali sportowej dumnie widniały znaki graficzne najlepszych polskich uniwersytetów i słynnych muzeów. Loga parków narodowych i krajobrazowych sąsiadowały z emblematami parków zabawy i rozrywki. Można było podziwiać pomniki przyrody, polskie zabytki i skarby z listy UNESCO. Nie zabrakło przypomnienia rodzimych zwyczajów i tradycji, a także fotografii apetycznych potraw typowych dla naszej kuchni. Cała społeczność Oleśnicy mogła zobaczyć efekty pracy uczniów, którzy dumnie prezentowali je podczas przemarszu. Maszerujący witani byli uśmiechami a także radosnym machaniem rąk i biało - czerwonych chorągiewek. Po marszu uczestnicy mogli wysłuchać krótkiego koncertu piosenek patriotycznych przygotowanego przez uczniów naszej szkoły a zakończonego uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego.
Podczas szkolnych obchodów Dnia Niepodległości nie zabrakło także uroczystej, oficjalnej części. Uświetnili ją wszyscy przybyli goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, odnoszące się do chlubnej przeszłości naszej małej ojczyzny wystąpienia Burmistrza Miasta i Gminy Oleśnica Pana Leszka Judy i Dyrektora PSP w Oleśnicy Pana Piotra Strzeleckiego, kwiaty złożone przy pomniku hallerczyków. O nasze wspólne bezpieczeństwo zadbała policja.
"A to Polska właśnie!"- chciałoby się powiedzieć. Różnorodna, piękna, kolorowa… Polacy potrafią znaleźć się ponad podziałami. Wyraźnie dali temu wyraz podczas tegorocznych obchodów Święta Niepodległości. Dlatego jego mottem stały się te słowa generała Władysław Andersa: "Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy".
Katarzyna Skład