Mobilne Laboratoria Przyszłości
13Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech.
Misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Począwszy od września 2022 roku, szkoły podstawowe odwiedzane są przez ekipy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, aby wspierać proces wykorzystywania tych rozwiązań.
27 listopada 2023 roku naszą szkołę odwiedzili edukatorzy z Mobilnego Laboratorium Przyszłości i przeprowadzili zajęcia pokazowe dla uczniów klas IV i VI. Zajęcia warsztatowe były prowadzone dla grup 10-15 osobowych. Edukatorzy prowadzili równolegle dwa bloki szkoleniowe, każdy blok prowadził jeden Edukator.
Pierwsze zajęcia warsztatowe miały na celu wprowadzenie uczniów w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej. Uczniowie w ciągu 1 godziny lekcyjnej zapoznali się z budową drukarki, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować. Poznali funkcje programu DOODLE3D, który pozwala na samodzielne projektowanie wydruków. W ramach ćwiczenia uczniowie wykonali pierwsze swoje projekty, które później zostały wydrukowane.
Drugi blok warsztatowy opierał się na wykorzystaniu klocków Korbo, które wspierają wielokierunkową aktywność dziecka poprzez: rozwój motoryki małej i dużej, umiejętność myślenia matematycznego i logicznego, trening pamięci i koncentracji czy umiejętność pracy w grupie.
Edukatorzy stworzyli w klasie przestrzeń do zabawy i eksperymentów, do kreatywnego myślenia i szukania konstruktywnych rozwiązań. Uczyli pracy zespołowej.
Był to ciekawie spędzony czas, co mamy nadzieję zaowocuje rozwijaniem potencjału naszych uczniów. Dziękujemy jeszcze raz Edukatorom za poprowadzone zajęcia i poświęcony czas.
Kiermasz Bożonarodzeniowy
Miło nam poinformować, że w dniu 12-13 grudnia (wtorek-środa) odbędzie się kiermasz zabawek, pierników, babeczek oraz dekoracji bożonarodzeniowych. Fanty można przynosić do 11 grudnia do poniedziałku do pani Moniki Góral. Gry, zabawki i maskotki muszą być czyste, niezniszczone.Zgromadzone środki zostaną przekazane na rzecz ucznia naszej szkoły.
Zachęcamy wszystkich do udziału.
Organizatorzy:
8a i Samorząd Szkolny
Miesiąc bibliotek szkolnych
Od wielu lat w październiku obchodzony jest miesiąc bibliotek szkolnych. Hasło tegorocznej edycji to: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwietnie kreatywność i wyobraźnia”. Akcja jest doskonałą okazją do przeprowadzenia licznych lekcji, warsztatów, konkursów czy spotkań czytelniczych.
W naszej bibliotece również zainicjowano wiele wydarzeń o charakterze czytelniczo-kulturalnym.
Pierwszym było spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem, autorem bardzo poczytnych książek „Cukierku, Ty łobuzie” czy „Jeśli się zgadzasz, zaszczekaj dwukrotnie”. Pisarz podczas spotkania opowiedział o swojej twórczości, ale też wspomniał o pożytkach wynikających z czytania książek.
W październiku miała miejsce wycieczka do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Staszów, tam dzieci uczestniczyły w lekcji bibliotecznej oraz wykonały prace plastyczne. Będąc w Staszowie nie ominęliśmy również Biblioteki Pedagogicznej. Panie Bibliotekarki opowiedziały o księgozbiorze oraz o samej bibliotece. Dzieci obejrzały także wystawę prac poświęconą Mikołajowi Kopernikowi.
Ponadto odbyły się dwa konkursy. Pierwszy czytelniczy ze znajomości książki „O krakowskich psach i kleparskich kotach”. Był on skierowany do uczniów kl. III. Zwyciężczynią okazała się Milena Guz, II miejsce zajęła Alicja Mróz oraz Kacper Kądziela, a III miejsce Laura Kądziela. Kolejny konkurs bazował na zajęciach czytelniczych z elementami biblioterapii. Zadanie konkursowe było skierowane do uczniów klas II, a polegało na ukazaniu piękna ogrodu, o którym była mowa podczas lekcji bibliotecznej. Najciekawszą pracę wykonała Lena Topór, a II i III miejsce zajęli kolejno Mikołaj Guła i Dawid Przekota.
Ostatnią, a zarazem nadal trwającą akcją jest „Bilet powrotny do biblioteki”. Polega ona na tym, iż uczniowie klas I-VIII odbierają „bilety” i wypożyczają tematycznie do nich książki. Po „skasowaniu” całego biletu, czyli przeczytaniu ośmiu książek otrzymują upominek oraz dyplom.
Do brania udziału w tym ostatnim wydarzeniu nadal zachęcamy, bowiem akcja będzie trwała do końca półrocza roku szkolnego 2023/2024.
Kamila Wójtowicz-Bator
Narodowy program rozwoju czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
Miło nam poinformować, że nasza szkoła znalazła się wśród placówek, które otrzymały dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – Priorytet 3.
Celem Programu jest poprawa czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek różnego typu. Otrzymane środki finansowe w ramach Priorytetu 3 zostały przeznaczone na: zakup nowości wydawniczych, zakup wyposażenia biblioteki szkolnej oraz realizację działań promujących czytelnictwo (w tym zakup nagród książkowych dla uczniów biorących udział w akcjach krzewiących czytelnictwo).
Kwota dofinansowania dla naszej szkoły to 12000 zł, a 3000 zł stanowi wkład własny.
W celu wypromowania czytelnictwa z uwzględnieniem zakupionej literatury zostało podjętych wiele działań. Było to m.in. spotkanie z twórcą literatury dziecięcej i młodzieżowej, realizacja zajęć bibliotecznych w oparciu o teatrzyk Kamishibai, przygotowanie uczniów do konkursów czytelniczych. W najbliższym czasie zaplanowano również inne ciekawe wydarzenia.
Po więcej informacji zapraszamy do biblioteki szkolnej.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie