Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej. Uczniowie klasy V b przyłączyli się do obchodów tego dnia. Przyszli do szkoły ubrani na niebiesko, w kolorze który jest symbolem autyzmu.
Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też kolorem autyzmu stał się kolor niebieski.
Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka chłopców, jak i dziewczynki. Może w przyszłym roku w tym dniu ubierzemy się na niebiesko i różowo…..
Uczniowie mieli okazję poznać trudności, jakich doświadczają osoby ze spektrum autyzmu nie tylko teoretycznie, ale również praktycznie. W rękawicach układali puzzle, zbierali guziki do pojemnika. Odczuli, że ubrania mogą sprawiać ból. Przetestowali jak osoby w spektrum czują się na lekcji, odpowiadając na pytania słysząc odgłosy ruchu ulicznego, wiertarki, przejeżdżającej karetki, szczekania psa. Doświadczyli też, co mogą czuć osoby z nadwrażliwością wzrokową, węchową i smakową. Tego dnia poznali również sławne osoby ze spektrum autyzmu. Na koniec sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując Quiz.
Uczniowie już wiedzą, że dzieci z autyzmem inaczej odbierają świat. Czasem czują świat słabiej, jak przez rękawice, czasem za mocno jak kłucie igłą. Wiedzą, jak ciężko jest odpowiadać na lekcji na pytania, słysząc dobiegający do nas hałas o wiele mocniej.
Pamiętajmy, że osoby ze spektrum autyzmu mają takie same potrzeby jak każdy z nas, tylko przez swój sposób odbierania świata jest im trudniej. Chcą też mieć kolegów, koleżanki, ale niestety nie wiedzą jak to zrobić. Pomóż im… Warto się przyjaźnić z osobami w spektrum, ponieważ są to osoby szczere. Każdy z nas chyba potrzebuje szczerego przyjaciela… Wiele osób też ma pewne „super moce” np. potrafią zapamiętać daty z kalendarza sprzed wielu lat i pamiętają pasujący dzień tygodnia. Niektórzy mają super słuch i po jednej próbie wiedzą już jak zagrać utwór na instrumencie. Inni są super matematykami i szybko obliczą skomplikowane działanie w pamięci.
ZROZUM, POMÓŻ, SZANUJ, AKCEPTUJ.
Agnieszka Sojka