Epidemia COVID-19 pokrzyżowała plany związane z różnymi dziedzinami życia. Miała również wpływ na życie szkolne, bowiem od 24 października w zdalnym nauczaniu uczestniczą uczniowie kl. IV-VIII, natomiast od 9 listopada uczniowie kl. I-III.
Koronawirus przekreślił również organizację corocznej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Nasza szkoła, mimo tego trudnego czasu, włączyła się z obchody tak ważnego święta dla każdego Polaka. Z tej okazji odbyło się wiele przedsięwzięć, których efekty można oglądać m.in. na oficjalnej stronie i fanpage’u szkoły na Facebooku.
Nauczyciele bowiem przeprowadzili wiele lekcji online poświęconych tej tematyce. Nie obyło się bez wprowadzenia treści historycznych oraz swobodnej rozmowy o ponadczasowych wartościach, pośród których na piedestale stoi Ojczyzna. Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat postawy patriotycznej oraz współczesnego znaczenia słowa „niepodległość”. Nie obyło się również bez tworzenia prac plastycznych: biało-czerwonych flag, kotylionów czy orłów na czerwonym tle.
Innym sposobem na uczczenie 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było odśpiewanie przez społeczność szkolną hymnu, który wybrzmiał w sieci 10 listopada o godz. 11.11. Warto podkreślić także, że powstał wyjątkowy montaż hymnu, jaki przygotowała klasa I b wraz ze swoim wychowawcą, przystępując do akcji #SzkołaDoHymnu.
Dla klas starszych, z okazji święta niepodległości zorganizowano konkurs plastyczny „Z miłości do Polski”. Regulamin konkursu dostępny jest na Facebooku szkoły. Natomiast dla wszystkich uczniów przygotowano prezentację z treściami historycznymi.
Swoją cegiełkę w obchody Narodowego Święta Niepodległości włożyli też harcerze, którzy 11 listopada spotkali się online i wymienili poglądami, pozostając cały czas w tematyce niepodległościowej. Z nieukrywanym żalem wspomnieli o braku możliwości uczestniczenia w uroczystościach kościelnych i gminnych, które co roku się odbywały.
Wydaje się, iż ogrom pracy, jaką nauczyciele wkładają w swoją codzienną pracę, w związku ze świętem niepodległości się wręcz podwoił. Warto również wspomnieć, że jeden z głównych celów pracy pedagogów zakłada kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, który podczas przeprowadzania ostatnich lekcji niewątpliwie został osiągnięty.
Tekst: Kamila Wójtowicz-Bator