tekst: Piotr Strzelecki
11 listopada 2018 roku o godzinie 12.00 rozpoczęła się w oleśnickiej świątyni Msza Święta w intencji Ojczyzny w 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólną modlitwę rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego.
Wśród wielu delegacji pocztów sztandarowych z naszej gminy obecne były sztandary: Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Oleśnicy i Publicznego Gimnazjum im. Stefana Żeromskiego w Oleśnicy. Nasi uczniowie tworzyli także poczty sztandarowe organizacji kombatanckich. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz proboszcz Marek Lejczak. Obecny był także Wójt Gminy Oleśnica – Leszek Juda i Przewodniczący Rady Gminy Oleśnica – Krzysztof Ratusznik.
Podkreślając doniosłość tej rocznicy i zanoszone do Pana Boga modlitwy w intencji tych, którzy oddali zdrowie i życie za niepodległą Polskę warto raz jeszcze przywołać okoliczności, które doprowadziły do odzyskania wolności po 123 latach niewoli narodowej.
Z perspektywy stu lat możemy powiedzieć, że odzyskaliśmy niepodległość dzięki woli Opatrzności i równoczesnemu wystąpieniu czterech czynników: woli narodu, klęsce państw rozbiorowych, potrzebie stworzenia takiego państwa w tej części Europy, istnienia politycznej elity narodu polskiego.
Zaangażowanie narodu niezależnie od zaboru było kluczowe. Powstania zbrojne
w XIX wieku, walka o zachowanie polskiego języka, kultury, historii i wiary, praca organiczna, twórczość poetów doby romantyzmu, pisarzy pozytywistów, poetów okresu Młodej Polski udowadniała zaborcom, że Polacy nie pogodzili się z rozbiorami. Gdyby nasi przodkowie w XIX i na początku XX wieku byli bierni, wolność nie byłaby im potrzebna.
Klęska państw zaborczych i rozpad trzech monarchii sprawiły, że wszyscy trzej zaborcy na kilka miesięcy stracili zainteresowanie sprawami polskimi. Działacze polscy moment ten wykorzystali znakomicie niezależnie od różnic i sporów politycznych.
Silna Polska była potrzebna ówczesnej Francji jako państwo oddzielające Europę od bolszewickiej Rosji oraz jako sojusznik w wojnie z Niemcami, gdyby w Berlinie wzięły górę tendencje rewizjonistyczne.
Jednak najważniejszym czynnikiem, który zadecydował o ostatecznym kształcie odrodzonej Polski byli ludzie, którzy pojęli wielki, patriotyczny trud zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w Paryżu. Wszyscy się dla Polski zasłużyli w sposób piękny i wielki. Warto raz jeszcze przypomnieć nazwiska ojców naszej niepodległości: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty.
Wyrazem hołdu, pamięci i wdzięczności dla ojców naszej niepodległości oraz bezimiennych bohaterów, których nazwiska nie zostały zapisane na kartach historii było odsłonięcie tablicy pamiątkowej na cokole figury Matki Bożej Różańcowej stojącym na oleśnickim Rynku.
Napis na tablicy głosi:
1918-2018
WDZIĘCZNI BOGU
MARYI KRÓLOWEJ POLSKI
I
BOHATERSKIM POLAKOM
WALCZĄCYM O WOLNOŚĆ OJCZYZNY
W 100 ROCZNICĘ ODZYSKANIA
NIEPODLEGŁOŚCI
MIESZKAŃCY GMINY OLEŚNICA