05.12.2019 r. XVII Konkurs Śpiewu KARAOKE
I miejsce
Antoni Skórski kl. 5b
Alicja Strzelecka kl. 5b
II miejsce
Magdalena Peroń kl. 3a
Nikola Radzik kl. 2b
III miejsce
Emilia Lech kl. 6b
Zuzanna Peroń kl. 5b
Ulubieniec publiczności
Wiktoria Lech kl. 4a
Najładniejszy plakat
Aleksandra Wawrzkiewicz kl. 2b
XVII Konkurs Śpiewu KARAOKE
20
Charytatywna zbiórka słodyczy
Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i z tej okazji serdecznie zapraszamy do włączenia się
w zbiórkę słodyczy dla dzieci z naszego terenu. Słodkości zbieramy do 19 grudnia w gabinecie pedagoga szkolnego.
ZAPRASZAMY:
Uczennice klasy VIII a oraz pedagog szkolny – Karolina Wieczorek
Zbieramy nakrętki dla Karola !!!
Już od kilku lat w naszej szkole organizujemy zbiórkę plastikowych nakrętek dla chorych dzieci, które potrzebują naszego wsparcia. W tym roku szkolnym nakrętki zbieramy dla 13-letniego Karola z Buska – Zdroju. Chłopiec od pięciu lat choruje na cukrzycę typu I, posiada DEXCOM z systemem ciągłego monitorowania glikemii, którego utrzymanie wynosi ponad 1080 zł miesięcznie.
Nakrętki można zostawiać w gabinecie pedagoga szkolnego.
Karolina Wieczorek
Ogłoszenie dyrektora szkoły.
Zapraszamy Rodziców uczniów szkoły na spotkanie w dniu 27 listopada 2019 roku
o godzinie 16.00.Tematyka spotkania:
- Oferta zajęć pozalekcyjnych związanych z egzaminem uczniów klas VIII;
- Spotkanie z wychowawcami klas – oceny bieżące i zagadnienia wychowawcze;
- Sprawy różne.
Spotkanie rozpoczniemy w hali widowiskowo-sportowej.
/ Rada Rodziców / / Dyrektorzy Szkoły /
Spektakle profilaktyczne- "Odnaleźć siebie" i "Zaplątany w sieci".
618 listopada 2019 r. gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Maska z Krakowa. Uczniowie z klas najstarszych czyli 7-8 obejrzeli niezwykły spektakl profilaktyczny ,,Odnaleźć siebie”. To spektakl ukazujący jak krótka i szybka droga prowadzi do narkomanii, i jak długa i wyboista jest droga powrotna.
Tę krótką może przejść każdy, tej długiej i wyboistej sprostają tylko niektórzy.
Powinniśmy strzec młodzież przed tym pierwszym doświadczeniem, bo wziąć drugi raz jest wielokrotnie łatwiej niż pierwszy....a potem......
Uzależnienie od Internetu to poważny problem XXI wieku. Dzieci i młodzież nie wyobrażają sobie już dnia bez smartfona, tableta czy komputera. Technika idzie do przodu, nie wyeliminujemy zatem urządzeń elektronicznych z naszego życia. Jak mądrze z nich korzystać, a jednocześnie nie zatracić się w wirtualnym świecie przekonali się uczniowie z klas 4-5-6 oglądając spektakl ,,Zaplątany w sieci”.
Przedstawienia zostały ufundowane w ramach owocnej współpracy szkoły z Urzędem Miasta i Gminy Oleśnica.
Karolina Wieczorek
Wyruszamy w podróż z programowaniem!
3Stowarzyszenie Nowe Oblicze Edukacji w partnerstwie z Fundacją Girls Code Fun realizuje innowacyjny projekt „Tu#programujeMY”, zapewniający wsparcie dla uczniów, nauczycieli i szkół z województwa świętokrzyskiego.
Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Celem projektu jest rozwój kompetencji cyfrowych i medialnych, w szczególności z zakresu nauki i nauczania programowania nauczycieli publicznej edukacji wczesnoszkolnej oraz uczniów kl. 1-3 Publicznych Szkół Podstawowych z woj. świętokrzyskiego.
Nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu TU#programujeMY. Celem tego projektu jest rozwój kompetencji cyfrowych i medialnych w szczególności z zakresu nauki i programowania w klasach 1-3. Zajęcia z uczniami to cykl wielu spotkań, podczas których uczniowie realizują zadania zgodne ze scenariuszami zajęć. Uczniowie mają też okazję programować roboty - nie tylko na ekranie komputera, co daje im poczucie, że robot ich słucha i wykonuje ich polecenia. Dzięki realizacji projektu uczniowie klas 1-3 Publicznej Szkoły Podstawowej z Oleśnicy mają możliwość nauki podstaw programowania, poznania języka programowania i rozwoju umiejętności cyfrowych w praktyce. Narzędziem do nauki programowania jest innowacyjny robot DASH, który szkoła otrzymała przez przystąpienie do projektu. Przy użyciu tabletów i dedykowanych dla robota aplikacji, mali użytkownicy mogą tworzyć sekwencje zdarzeń przy użyciu prostego interfejsu. Robot Dash używany jest nie tylko na zajęciach komputerowych, ale również w trakcie zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Nauka w towarzystwie jednookiego przyjaciela DASHA jest dla dzieci ogromną przyjemnością i sprawia wiele radości oraz dostarcza uśmiechów na twarzach małych podopiecznych. Przeprowadzona jest również diagnoza początkowa i końcowa dla tych uczniów w celu rozpoznania umiejętności pracy z komputerem i wiedzy z zakresu programowania. Wyniki tego testu zostaną wykorzystane do zaplanowania i przeprowadzenia zajęć w taki sposób, aby nowa wiedza umożliwiła swobodne wykorzystanie komputera w nauce szkolnej oraz pozwoliła odkryć u dzieci swoje umiejętności programisty. Programowanie jest umiejętnością, która kształci zdolności intelektualne, kompetencja ta będzie procentowała na przyszłość w takich dziedzinach, jak robotyka, inżynieria, czy technologia.
Wyruszamy w podróż z programowaniem! Kodujemy w języku Scratch, Blockly ( Godzina Kodowania i programowanie robotów), praca przy laptopach, komputerach, rozwiązujemy algorytmy, tworzymy pętle. Programujemy wykorzystując interaktywne roboty i gry edukacyjne.W programowaniu korzystamy z gotowych aplikacji i zasobów on line, a także modyfikujemy. Podczas realizacji projektu uczniowie uczestniczyli w wyjeździe do Centrum Robotyki - Akademii Nauki i Rozwoju " Piękny Umysł" w Kielcach. Motywem przewodnim zajęć był rozwój poprzez uczestnictwo w zajęciach z zakresu robotyki oraz programowania z wykorzystaniem najnowszej generacji klocków Lego Mindstorms EV3, jak również magicznego dywanu, robotów i komputerów. Z przeprowadzonych zajęć wynika, że niestandardowy przebieg lekcji podoba się uczniom. Prowadzenie zajęć z wykorzystaniem robotów, zwiększa zainteresowanie dzieci tematyką lekcji i nowymi technologiami. Jest to super przygoda, pasjonująca zabawa, pełna wrażeń i niespodzianek.
opracowanie mgr Małgorzata Brzyska
Konkurs piosenki religijnej w Bogorii
2„Czym jest muzyka? Nie wiem....
Może po prostu niebem z nutami zamiast gwiazd.
Może mostem zaklętym,
Po którym instrumenty przeprowadzają nas.
Wszystko - jak raz ktoś orzekł -
muzyczne ma podłoże; nawet księżyca blask.
Czym jest muzyka? Nie wiem.
Może po prostu niebem z nutami zamiast gwiazd.Śpiewające Anioły
W minionym tygodniu, 13 i 14 listopada br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Bogorii odbył się XIV już Regionalny Konkurs Piosenki Religijnej im. św. Jana Pawła II. Jego nadrzędnym celem było uczczenie pamięci Papieża Polaka oraz popularyzacja piosenki religijnej.
Po zgłoszonej przez różne instytucje oświatowe liczbie uczestników, można wnioskować, że projekt ten cieszy się ogromną popularnością w regionie.
Mimo, iż we współczesnym czasie, część społeczeństwa wydaje się zobojętniała na wiarę, sztuka religijna nie przestaje się rozwijać, m.in. dzięki takim instytucjom, jak domy kultury. Cieszy również fakt, że młode pokolenie, chce na różne sposoby chwalić Boga. A właściwą do tego formą jest śpiew, który zwykle wyraża radości, a ściśle mówiąc - miłość.
Uczennice: Oliwia Ratusznik, Aleksandra Żmudzińska i Wiktoria Nowosielska, które reprezentowały naszą szkołę w konkursie nie szukały w śpiewie chwały dla siebie. Ich głównym celem było uwielbić Pana Boga za dar Papieża Polaka i kultywować pamięć o Nim. Uwielbienie to stało się również okazją do poznania ich wielkich talentów i pasji oraz promowania szkoły w regionie.
Śpiew naszych uczennic podczas konkursu przekroczył granice! Wiktoria i Ola wyśpiewały i wygrały na swych gitarach pozycję na podium- zajęły II miejsce w IV kategorii wiekowej- SZKOŁY PODSTAWOWE. Ich zwycięstwo świadczy o imponującym talencie. Wymagało ono również ogromu wysiłku włożonego w przygotowanie tak trudnego utworu ,,Drogi”, który w oryginale wykonuje zespół ,,Stróże Poranka”.
Drogie dziewczęta, wiecie, że słowo Anioł oznacza posłany. Wy byłyście na swój sposób posłane, aby zgodnie z wolą św. Jana Pawła II szerzyć Bożą radość i przez wasz śpiew ukazywać światu, że wiara jest mocniejsza niż wątpienie, że nadzieja jest silniejsza niż beznadziejność, że miłość jest mocniejsza niż śmierć.
Mamy nadzieję, że Duch, charyzmat, treść i płynące z piosenki przesłanie:
Mówię tobie: „Wiarę miej
W drodze swojej nie ustawaj
Żebyś doszedł dokąd chcesz
Niech marzenia staną się
Twoja nocą, twoim dniem
Głosem serca w życiu
Kieruj się”,będzie nie tylko dla was młodych drogowskazem, ale również dla nas wszystkich kroczących po drogach życia bez map, ,,bo Bóg map nie rozdaje”.
A zatem, czym jest muzyka? Dla niektórych pozostanie to tajemnicą, ale dla nas muzyka zawsze będzie odbiciem samego Boga.
Anna Adamczyk
,,Śpiewamy dla Niepodległej”
49" Niepodległość jest dobrem
nie tylko cennym, ale i kosztownym .”
Józef Piłsudski
W polskim kalendarzu jest wiele ważnych świątecznych dat. Mają one różny charakter, zwłaszcza kościelny bądź państwowy. Spośród tych drugich z pewnością najważniejszą dla nas Polaków jest 11 listopada. W tym dniu obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę po 123 latach zaborów upragnionej wolności narodowej i suwerenności.
W bieżącym roku obchodziliśmy 101 rocznicę tego przełomowego w historii naszego narodu wydarzenia.
W całej Polsce i poza jej granicami - zwłaszcza w większych ośrodkach polonijnych – uroczyście świętowano kolejną rocznicę powrotu kraju położonego nad Wisłą na mapę Europy.
W naszej szkole również nie zapomniano, by uczcić Tych, którzy „szli ku Niepodległej”, walczyli i ginęli za Nią, byśmy dziś mogli żyć w suwerennej i wolnej Ojczyźnie.
Uroczysta akademia odbyła się 12 listopada w szkolnej hali widowiskowo- sportowej.
Świątecznemu wydarzeniu patronowało hasło: ”Śpiewamy dla Niepodległej”.
Nie mogło zabraknąć w tym dniu najważniejszej dla każdego Polaka pieśni- „Mazurka Dąbrowskiego”. Wszyscy zgromadzeni po wprowadzeniu sztandaru szkoły , z należnym szacunkiem odśpiewali hymn państwowy. Głośno rozbrzmiewał on w hali i niósł się on donośnym echem po szkolnych korytarzach.
Szkolną imprezę patriotyczną prowadzili uczniowie starszych klas: Andżelika Piekaruś i Mikołaj Sapa.
Pięknie zaprezentowała się Wiktoria Nowosielska, śpiewając przy gitarowym akompaniamencie piosenkę pod tytułem „Wolność”.
Patryk Janicki w utworze „Piechota” śpiewająco opowiedział o losie żołnierzy walczących o niepodległy kraj ojczysty. W czasie wykonywania tej piosenki mogliśmy podziwiać maszerujących w pełnym umundurowaniu i z odpowiednim „uzbrojeniem” żołnierzy: Karola Ratusznika, Jakuba Wieczorka, Filipa Skibę i Bartosza Belzyta z klasy II b.
Joanna Kosałka i Bartłomiej Marzec wzorowo zaśpiewali piosenkę „Szli dla Niepodległej” przedstawiającą zmagania Polaków w bojach o wolną Ojczyznę.
Nie zabrakło i muzycznej opowieści przedstawiającej historię tragicznej miłości dziewczyny i ułana.
Śpiewając i grając na gitarze, interesująco przedstawiła ją w pieśni „Rozkwitały pąki białych róż” Aleksandra Żmudzińska.
O Ojczyźnie jako domu- miejscu, w którym żyli nasi przodkowie, żyjemy my, a po nas przyjdą kolejne przyszłe pokolenia zaśpiewała dźwięcznym głosem Maja Głowniak z klasy IIIa.
Aleksandra Dzidowska przeniosła nas w patriotyczny klimat utworu, który niegdyś śpiewał Andrzej Rosiewicz w utworze „Pytasz mnie”.
Uczennice klas III – Natalia Skiba i Magdalena Peroń – radośnie zaśpiewały piosenkę o krótkim , ale jakże wymownym tytule „Polska”.
Alicja Strzelecka w utworze muzycznym „Myślimy o Polsce” radziła, by Ojczyznę kochać nie tylko od święta, ale codziennie,podkreślała jednocześnie, by stale o tym pamiętać.
Na zakończenie szkolnego festiwalu niepodległościowego wysłuchaliśmy pięknej pieśni, którą w przeszłości wykonywał Jan Pietrzak, a podczas patriotycznej imprezy zaprezentował nam Antoni Skórski, śpiewając i grając na organach elektrycznych utwór pt. „ Żeby Polska była Polską”. Pieśń ta wymownie zamknęła muzyczny spektakl patriotyczny, zmuszając słuchających do refleksji nad trudnymi dziejami naszego kraju i jednocześnie wdzięczności tym, którzy przyczynili się, by nasza Ojczyzna była wolna i niezależna od innych państw.
Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica- Pan Leszek Juda- w swoim przemówieniu odniósł się także do tych przemyśleń, znaczenia Narodowego Święta Niepodległości w życiu Polaków, a także nawiązał do piosenki pt.,,Myślimy o Polsce”, iż patriotą trzeba być na co dzień nie tylko w świąteczne dni, realizując swoje poświęcenie do Ojczyzny poprzez własne obowiązki , pracę i naukę.
Dyrektor szkoły-Pan Piotr Strzelecki- w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim przybyłym na szkolną imprezę patriotyczną oraz tym, którzy w niej występowali i ją organizowali .Szczególne podziękowania skierował w stronę uczniów śpiewających i grających ,,Tej, co nie zginęła” zgodnie z hasłem przewodnim szkolnego festiwalu niepodległościowego .
Barbara Dyrdół
Urszula Cichoń
XX edycja akcji Góra Grosza ruszyła w naszej szkole!
Akcja ,,Góra Grosza” organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 25 listopada 2019 r. do 2 stycznia 2020 r. Zebrane fundusze zostaną przekazane na pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci, które nie wychowują się w swojej rodzinie. Rodzina jest ważna dla każdego, jest ostoją i fundamentem na lata. Zbierajmy monety i pomagajmy dzieciom.
Bardzo proszę o zbieranie monet w klasach i przekazanie do gabinetu pedagoga szkolnego.
Karolina Wieczorek
O współpracy polsko-ukraińskiej w naszej szkole
Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces.
Henry Ford
3Wiele się dzieje w naszej szkole. Do takich wniosków można dojść, gdy śledzi się działania, mające miejsce w murach oleśnickiej podstawówki. Projekty edukacyjne i profilaktyczne, konkursy, wydarzenia o charakterze patriotycznym czy religijnym…
Kolejnym przedsięwzięciem, tym razem mającym znaczenie kulturowe jest współpraca z Chmielnickim Uniwersytetem Narodowym z Ukrainy oraz stowarzyszeniem Integracja Europa-Wschód. Efektem nawiązania kontaktu z tymi instytucjami było spotkanie w naszej szkole. Zaproszonym gościom towarzyszył Burmistrz Miasta i Gminy Oleśnica, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczniowie. Pierwszym punktem wizyty było oprowadzenie gości po szkole oraz nowo powstałym kompleksie sportowym. W tym miejscu należy dodać, że okazałe i nowoczesne szkolne obiekty wywarły ogromne wrażenie na braci studenckiej. Następnie udano się na obserwację lekcji o słownikach, w którą zaangażowani byli uczniowie, ale też studenci. Doskonałą sposobnością do wspólnej rozmowy była problematyka błędów językowych, jakie na co dzień są popełniane oraz wyrazy zakorzenione w języku polskim, ale mające obce pochodzenie. Takimi wyrazami, wspólnymi dla Polski i Ukrainy, a wywodzącymi się z języka tego drugiego państwa jest: wataha oraz hałas. Uczniowie oraz studenci żywo reagowali na to, co działo się na lekcji, gdyż wiedzę słownikową mogli powiązać z praktyką. Po lekcji wszyscy udali się na górny korytarz, gdzie nauczycielki z naszej szkoły wcieliły się w role prelegentek. Wygłosiły wcześniej przygotowaną prezentację dotyczącą szkoły. Podczas wykładu przypomniano historię szkoły, poruszono także tematykę organizacji w szkole oraz przywołano różnego rodzaju działania. Na koniec omówiono najważniejsze obiekty w naszej gminie: przedszkole, kościół, budynek gminy i OSP, ośrodek zdrowia i dawną remizę strażacką. Po prezentacji miała miejsce inscenizacja poświęcona Janowi Pawłowi II, którą powtórnie wystawili uczniowie z naszej szkoły. Spotkanie zwieńczyła rozmowa na temat dalszej współpracy. Prezes stowarzyszenia oraz wykładowczynie z Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego zaproponowali, że pomogą opracować wniosek, mający na celu pozyskanie funduszy na działania wspierające edukację i kulturę.
Jesteśmy przekonani, że współpraca ta wpłynie na wzmocnienie otwartej postawy wobec innych kultur.
Kamila Wójtowicz - Bator
Pływamy!
Od 25 września do 6 grudnia 2019 uczniowie klas: II a, II b, III b realizują program powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”- nauka pływania dla uczniów klas I-III szkół podstawowych dofinansowanego ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów. Zajęcia odbywają się na pływalni Powiatowego Centrum Sportu w Staszowie w każdą środę w godz. od 8.15 do 9.45. Program obejmuje 20 godzin nauki pływania prowadzonej przez doświadczonych instruktorów.
Bardzo dziękujemy Urzędowi Miasta i Gminy w Oleśnicy za możliwość skorzystania z darmowych lekcji pływania. To dla nas wspaniałe doświadczenie rozwijające umiejętności sportowe i wpływające na nasze zdrowie i samopoczucie.
Lidia Strzelecka
4
Ogłoszenie pedagoga szkolnego
W dniu 13 listopada 2019 r. o godzinie 16.00 w świetlicy szkolnej odbędzie się szkolenie dla rodziców klas VIII nt. ,,Rola rodzica w motywowaniu ucznia do nauki’’.
Zachęcam do uczestnictwa w wyżej wymienionym spotkaniu, gdyż tematyka związana będzie z kwietniowym egzaminem ósmoklasistów.
Profesjonalne ukierunkowanie pracownika poradni psychologiczno-pedagogicznej z pewnością pomoże w zwiększeniu motywacji Państwa córki/syna do nauki i lepszym przygotowaniu do egzaminu kończącego szkołę podstawową.
Mając na uwadze dobro Państwa dziecka, liczę na Państwa przybycie.
Pedagog Szkolny
KArolina Wieczorek
Ogłoszenie pedagoga szkolnego.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Staszowie prowadzi Punkt Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie i Osobom w Kryzysie. Oferuje pomoc osobom znajdującym się w trudnych życiowych sytuacjach spowodowanych m.in. śmiercią kogoś bliskiego, doświadczeniem przestępstwa, utratą środków do życia, nagłym załamaniem się zdrowia. Wsparcia i porad można uzyskać bezpośrednio w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Staszowie, ul. Szkolna 4, tel. 15-864-30-58.
Spektakl profilaktyczny ,,Cenne rady”
517 października 2019 r. uczniowie klas I-III mieli okazję obejrzeć niezwykły spektakl profilaktyczny pt. ,,Cenne rady’’. Bajka miała charakter edukacyjny – ukazywała, w jaki sposób unikać zagrożeń na ulicy oraz gdzie szukać pomocy, kiedy w pobliżu nie ma rodziców lub opiekunów.
Dzieci zapoznały się z zasadą ograniczonego zaufania: aby nie nawiązywać kontaktów z obcymi osobami oraz nie przyjmować od nich prezentów. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem i zaciekawieniem śledzili losy głównych bohaterów. Spektakl został ufundowany przez Urząd Miasta i Gminy Oleśnica.
Karolina Wieczorek
Obchody XIX Dnia Papieskiego w Oleśnicy
45Dzień Papieski to nie tylko sentymentalny powrót do wspomnień związanych z Papieżem Polakiem. To także zbiórka pieniężna, towarzysząca zamierzeniu, którego celem jest wsparcie stypendialne zdolnych uczniów i studentów z małych miejscowości z gorzej sytuowanych rodzin. Ponadto dzień ten ma nadrzędną intencję, a jest nią unaocznienie przesłania płynącego z hasła towarzyszącego każdemu kolejnemu Dniu Papieskiemu.
To również powrót do tego, co chciał nam przekazać św. Jan Paweł II, nasz duchowy Ojciec, a do czego obecnie kapłani, katecheci, wychowawcy i nauczyciele czują się zobowiązani, aby starszemu pokoleniu przypominać, a młodych zapoznawać z postacią człowieka, który krocząc przez życie, torował nam drogę, drogę do wolności i ku świętości.
W tym roku myślą przewodnią, a zarazem odezwą Papieża do świata było hasło: „Wstańcie, chodźmy". Obchodom Dnia Papieskiego w naszej wspólnocie parafialnej od lat towarzyszy m.in. rodzinna degustacja papieskich kremówek oraz różnego rodzaju bogatego w tematyczne treści programy artystyczne.
Tym razem zespół teatralny z miejscowej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego sięgnął po formę przekazu w postaci inscenizacji teatralnej. Do jej treści wprowadziła wokalistka utworem ,,Pan moim światłem”, a po niej głos zabrali narratorzy, którzy, nawiązując do słów piosenki, powitali zebranych na tę okoliczność gości. Przedstawiona w spektaklu scena była wycinkiem z dnia codziennego dwóch rodzinnych pokoleń: młodszego- beztroskiego rodzeństwa i starszego- rodziców zatroskanych o wychowanie religijne swoich dzieci; które mają zupełnie inne potrzeby niż poznawanie sylwetek świętych, a tym bardziej kroczenie ich drogami. Jedynym pragnieniem rodzeństwa było: tańczyć, grać w piłkę - po prostu bawić się. W kolejnej scenie widzowie mogli przekonać się, że ojciec i matka jednak nie rezygnują z troski o swe pociechy. Walczą o nie w sposób duchowy. W ich intencji kierują swoje prośby do Boga za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, który nigdy nie pozostawał obojętny na losy młodego pokolenia. Dalsze wypadki pokazują, że modlitwy zatroskanych rodziców zostają wysłuchane, a główni bohaterowie zmieniają swoje dotychczasowe poglądy. Dochodzą do wniosku, że jednak rodzice mieli rację i chyba zawsze mają, i że warto ich słuchać. Pomocnikami w ich metamorfozie okazali się koledzy z podwórka, którzy zafascynowani postacią swojego Wielkiego Rodaka zachęcili swoich rówieśników do poznawania sylwetek świętych, które nie są wcale nudne, jak myślało rodzeństwo. Ponadto inspiracją dla dzieci był obejrzany wspólnie film, którego bohaterem był Karol Wojtyła pochodzący z Wadowic, a dziś już św. Jan Paweł II. Po jego obejrzeniu dzieciaki jednomyślnie stwierdziły, że warto jednak jest poznawać wizerunki świętych, aby podążać za Ich przykładem i samemu starać się zostać świętym.
Wszyscy zebrani w świątyni mogli utwierdzić się w przekonaniu, że Uczeń Miłosiernego Mistrza- św. Jan Paweł II troszczy się o nas (tym razem z nieba) i wzywa, aby wstać, iść i działać, by dojść, bo:
„Żaden człowiek nie ma ścieżek gotowych.
Rodzimy się jak gąszcz,
który może zapłonąć podobnie jak krzak Mojżesza
lub może uschnąć.
Ścieżki trzeba przecierać wciąż, bo mogą zarosnąć na nowo,
przecierać je trzeba tak długo, aż staną się proste…”
Po zakończonej inscenizacji wszyscy wierni udali się pod pomnik Papieża, by tam zakończyć parafialne obchody XIX Dnia Papieskiego. Ich uwieńczeniem było złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II przez delegacje samorządowców, przedszkolaków i uczniów PSP oraz modlitwa za wstawiennictwem Papieża. Nie sposób było nie zaśpiewać ,,Barki”, która ,,wyrywała się” z serc i ,,cisnęła” na usta zgromadzonych pod papieskim pomnikiem kapłanów oraz dużych i całkiem małych wiernych oleśniczan. Wszystko to złożyło się na całodzienny program wydarzeń towarzyszących temu wyjątkowemu dniu.
Anna Adamczyk
Dzień Edukacji Narodowej.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy Nauczycielom naszej szkoły,
aby zapisali się w pamięci naszych uczniów jako osoby mądre, cierpliwei wrażliwe.Życzymy Państwu także tego,aby praca wciąż przynosiła nam wiele radości i satysfakcji,abyśmy nie ustawali w poszukiwaniu sposobów motywowania uczniów do nauki
Dyrektorzy szkoły
Piotr Strzelecki i Teodora Ambroży
64
Koncert profilaktyczny ,,Wspierajmy się”
Dnia 30 września 2019 r. odbyły się w naszej szkole zajęcia edukacyjno-muzyczne dla uczniów klas VII-VIII pt. ,,Wspierajmy się”. Spotkanie prowadził Sławek Pyrko – profilaktyk – praktyk, terapeuta uzależnień i muzyk.
W swoim programie profilaktycznym poruszył problemy związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych oraz nadużywania urządzeń służących do obsługi cyberprzestrzeni. W barwny i ciekawy sposób dzielił się swoimi przeżyciami i wnioskami wynikającymi z obserwacji świata.
Tekst: Karolina Wieczorek
Zdjęcia: Kamila Wójtowicz-Bator
"Wędrując po śladach historii, tradycji i wiary"
38Pielgrzymowanie do miejsc uznanych za święte towarzyszy człowiekowi od wieków i jest nieodłącznym elementem rozwoju kultur i cywilizacji. Polska należy do krajów o silniejszych tradycjach ruchu pielgrzymkowego. Turystyka religijno-pielgrzymkowa przeznaczona jest dla tych, którym niestraszne jest wędrowanie, a na czele ich wartości jest zawsze sam Bóg.
Takich osób nie brakuje w naszej szkolnej społeczności. Dowodem na to była ponad 50- osobowa grupa uczniów, ich rodziców i nauczycieli, którzy 28 września br. wyruszyli już po raz dwudziesty na Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy. Oleśniczanie zasilili szeregi prawie 3,5- tysięcznej grupy pielgrzymów wędrujących po szlakach Świętokrzyskiego Parku Narodowego do najstarszego w Polsce sanktuarium, w którym od XIV w. przechowywane są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Tak więc krok za krokiem, bez względu na wiek i długość trasy, wszyscy podążali w jednym celu, by oddać pokłon Relikwiom. Każdy uczestnik rajdu miał też swój osobisty motyw wyprawy. Jedni wędrowali, aby za coś podziękować, a jeszcze inni, by prosić o potrzebne łaski.
Tegorocznej wyprawie przyświecało hasło: „Krzyż Twój to moja Arka”, a wędrującym towarzyszył powiew jesiennego wiatru i nieco zachmurzone niebo oraz wyśmienite nastroje i dobry humor.
Jednymi z najmłodszych piechurów z naszej szkoły byli uczniowie z klasy II, którzy wraz ze swoją wychowawczynią, jednym z rodziców i p. przewodnik podążali na szczyt Łysej Góry szlakiem ,,Rodzinnym”, Szli oni w pięknym otoczeniu lasów świętokrzyskich oraz w towarzystwie bajkowych postaci, które urozmaicały ich wędrówkę rozpoczynającą się w Hucie Szklanej. Starsza grupa oleśnickich pątników wędrowała trasą ,,Benedyktyńską” z Huty Nowej, powiązaną z działalnością gospodarczą Benedyktynów.
Zwieńczeniem naszego pielgrzymowania była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski, koncelebrowali: ks. bp Jan Piotrowski, ordynariusz kielecki, ks. bp Marian Florczyk, sufragan diecezji kieleckiej, ojcowie oblaci, gospodarze sanktuarium oraz wielu kapłanów. Była Ona uwielbieniem Boga za dar zbawienia, które przyszło przez krzyż oraz dziękczynieniem za świętego Jana Pawła II - Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego.
I tak kolejny rajd pielgrzymkowy, kolejny szlak, kolejna przygoda za nami. Mamy nadzieję, że ta niecodzienna wyprawa dostarczyła samych pozytywnych doznań i emocji. Ponadto była również okazją do pogłębienia wiary, przemyśleń i refleksji. Stwarzała okazję do zawarcia nowych znajomości i pogłębienia przyjaźni. Pozwoliła na popularyzację wśród turystów-pielgrzymów Sanktuarium na Świętym Krzyżu jako Pomnika Historii oraz promowanie piękna przyrody, historii i dziedzictwa kulturowego Gór Świętokrzyskich. Liczymy, że w następnym roku ponownie przywołamy wspomnienia z poprzednich edycji i na nowo będziemy zachwycać się pięknem naszej ,,małej ojczyzny”.
Wszyscy uczestnicy Rajdu pragnął podziękować Panu Burmistrzowi Leszkowi Judzie za współfinansowanie ze środków Urzędu Miasta i Gminy naszego wyjazdu na XX Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy.
Anna Adamczyk
V Europejski Tydzień Sportu w naszej szkole.
54W ramach obchodów piątej edycji Europejskiego Tygodnia Sportu 27 września w szkole w Oleśnicy rozegrano „ I Mistrzostwa Szkoły w Lekkoatletyce”. Inspiracją do tego była chęć bezpośredniej rywalizacji uczniów na oddanym w czerwcu obiekcie lekkoatletycznym przy szkole.
V Europejski Tydzień Sportu - wyniki klasy 1-3
V Europejski Tydzień Sportu - wyniki klasy 4-5
V Europejski Tydzień Sportu - wyniki klasy 6-8
Ten swojego rodzaju Dzień Sportu, zaczęliśmy od prelekcji dla klas 1-4 na temat „ Zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia” wygłoszonej przez panią Dorotę Wojnarowską pracującą na co dzień w sanepidzie.
Drugą częścią była rywalizacja sportowa, którą zaczęliśmy od uczniów klas 1-3.Dzieci mogły biegać 60 metrów lub „jedno okrążenie”, rzucać piłeczką palantową i skakać w dal. Najlepsi w każdej konkurencji zostali nagrodzeni medalami, a wszystkie dzieci, które aktywnie wzięły udział ( około 110 osób) dostały dyplomy.
Od godziny 11 do zawodów przystąpili uczniowie klas 4-8, w dwóch kategoriach wiekowych. Uczniowie do wyboru mieli : bieg 60/100 m, 300m, 600/1000m, rzut piłeczka palantowa , skok w dal i wzwyż. Zainteresowanie startem było bardzo duże, z czego nauczyciele wychowania fizycznego są bardzo zadowoleni. Kilkanaście wyników było bardzo wartościowych , dających nadzieję na udane starty w zawodach międzyszkolnych. Zanotowaliśmy 178 osobo/startów.
Ostatnim akcentem Europejskiego Tygodnia Sportu było nagrodzenie najlepszych zawodników. Podczas apelu szkolnego w poniedziałek Rozdaliśmy 32 komplety medali, których fundatorem był Burmistrz Oleśnicy p. Leszek Juda.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie