Światowy dzień książki i praw autorskich
23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Chociaż to zwykły dzień, w tym roku przypadający w piątek, to jest to święto wszystkich czytelników i ludzi związanych z książką i pisaniem. To święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira.
W obecnych pandemicznych okolicznościach, gdy uczniowie pozostają w swoich domach i uczą się zdalnie, „czas ten wydaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie". Dzieląc się pasją do lektury i płynącą z niej wiedzą, stajemy się częścią wspólnoty, również międzynarodowej, i nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: czytając, nigdy nie czujesz się sam".
Zachęcamy Wszystkich Czytelników naszej szkolnej biblioteki do celebrowania tego święta z dobrą książka w dłoni!
Kamila Wójtowicz-Bator
Ostern im Deutschunterricht – Wielkanoc na lekcjach języka niemieckiego
W czasach zdalnego nauczania nie mogło zabraknąć na lekcjach niemieckiego wątków wielkanocnych. Tradycje wielkanocne w Niemczech są różnorodne, od zajączka poszukującego ukrytych w ogrodzie pisanek czy ogni wielkanocnych po fontanny czy drzewka wielkanocne.
Nauka języka niemieckiego nawiązującego do tych tradycji może być dla uczniów inspisująca w swych różnorakich zadaniach. Uczniowie nie tylko uczą się w ten sposób słownictwa, ale przede wszystkim zdobywają informacje o Niemczech, a przy tym mogą wykazać się swoimi pomysłami, swoją kreatywnością poprzez inne niż zazwyczaj aktywności.
Uczniowie klas 4 mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną zatytułowaną „Mein Osterei”. W prezentacji obok są przedstawione prace uczniów.
Uczniowie klasy 5 poznali nową aplikację i wykonali „ruchome” kartki z wielkanocnymi życzeniami po niemiecku. Oto ich prace w formie animacji:
Uczniowie klas 7 i 8 mieli możliwość zaprezentowania prac w formie prezentacji, pt. „Ostern in Deutschland” – „Tradycje Świąt Wielkanocnych w Niemczech”. Wykonana prezentacja powinna była zawierać formy graficzne nawiązujące do tematu, jak również „słowniczek wielkanocny”.
Co Wielkanoc ma wspólnego z zajączkiem, skąd wywodzi się tradycja ogni wielkanocnych i dlaczego w Niemczech dzieci szukają jajek w ogrodzie? Tego wszystkiego i jeszcze wiele innych ciekawostek można dowiedzieć się z poniższych prezentacji.
Klasa 7:
Klasa 8:
Tekst : Monika Ratusznik
Życzenia Wielkanocne
Na święta Zmartwychwstania Chrystusa Pana
przesyłamy Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły
najserdeczniejsze życzenia:
obfitości łask Bożych, zdrowia, radości,
wytrwałości w codziennym zmaganiu się z przeciwieństwami,
poczucia siły, pokoju, nieustającej wiary i nadziei.
Dyrektorzy szkoły: Piotr Strzelecki i Teodora Ambroży
I Szkolny Turniej Czytelniczo-Językowy
„Zwierzęta kochamy i książki o nich chętnie czytamy”.
Zapraszamy do udziału w I Szkolnym Turnieju Czytelniczo-Językowym zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Turniej skierowany jest do uczniów klas drugich i trzecich z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego.
Superpucha dla Marcela – Zucha
3Marcel to 5 letni chłopczyk z Rytwian, który choruje na glejaka nerwu wzrokowego. Jego rodzice dokładają wszelkich starań, aby uzbierać pieniądze na kosztowne leczenie za granicą. Najmłodsi uczniowie z klas I-III wspólnie z wychowawcami i pedagogiem szkolnym zorganizowali szkolną akcję
,, Superpucha dla Marcela – Zucha”.
Każda klasa zbierała pieniążki do swojej puszki, pięknie ją udekorowała i wykonała laurkę dla Marcelka. Podarunki zostały przekazane rodzicom chłopca. Pomimo młodego wieku nasi uczniowie już po raz kolejny udowadniają, że los chorych dzieci nie jest im obojętny i pokazują jak wielkie mają serca.
Karolina Wieczorek
Ogłoszenia dyrektora szkoły.
Szanowni Państwo w zakładce PEDAGOG / ŚWIETLICA / ORGANIZACJE w podstronie ŚWIETLICA SZKOLNA zamieściliśmy obowiązujący od dzisiaj regulamin świetlicy szkolnej. Zachecamy do zapoznania z w /w
Dyrektor szkoły Piotr Strzelecki
Zabawka ekologiczna - strażnik Internetu.
11W ramach akcji DBI ,,Dzień Bezpiecznego Internetu” chętni uczniowie z klasy II a oraz II b wykonali zabawkę ekologiczną ,,Strażnik Internetu”. Uczniowie w kreatywny sposób przedstawili swoje wyobrażenia o ,,kimś”, kto będzie strzegł ich bezpieczeństwa, gdy włączą komputer. Dzieci za tak pięknie wykonane zabawki otrzymały nagrody ufundowane przez Rade Rodziców.
Karolina Wieczorek
Ogłoszenie dyrektora szkoły - rekrutacja na rok szkolny 2021 /22
Szanowni Państwo w zakładce DOKUMENTY zamieszczone zostały informacje oraz wzory wniosków o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej naszej szkoły w roku szkolnym 2021 / 22.
21. 02. - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
W celu podkreślenia wyjątkowość naszego ojczystego języka, zapraszamy uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Oleśnicy do wspólnej zabawy.
Kliknij , aby dowiedzieć się więcej.
Konkurs plastyczny ,,112 – Zawsze w gotowości”
Numer 112 pełni ważną społeczną rolę, często ratującą życie. W ramach Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, Wojewoda Świętokrzyski – Zbigniew Koniusz zaprasza uczniów szkół podstawowych na konkurs:
112 – zawsze w gotowości, którego celem jest rozpowszechnienie
wiedzy na temat numeru alarmowego 112 oraz podkreślenie jego roli i znaczenia w ratowaniu życia, zdrowia, mienia i środowiska.
Walentynki online.
26W tym roku nasza POCZTA WALENTYNKOWA nie zbierała miłosnych liścików jak zawsze.
Z wiadomych powodów również okazywanie uczuć musieliśmy przenieść na ekrany komputerów. Samorząd Uczniowski ogłosił WALENTYNKI ONLINE. Uczniowie przygotowali własne projekty kartek, używając różnych programów i aplikacji komputerowych. Przesłali je 14 lutego do swoich sympatii, kolegów, koleżanek i nauczycieli drogą mailową .
W galerii prezentujemy pomysły uczniów i nauczycieli
Walentynki w bibliotece
Piątek i poniedziałek 12. i 15. lutego upłynął w bibliotece w kolorach czerwieni, atmosferze miłości i przyjaźni, bowiem biblioteka również włączyła się w obchody święta zakochanych, promując przy tym czytelnictwo.
We wspomniane dni odbyła się akcja „Randka w ciemno z książką”, podczas której uczniowie mogli wypożyczyć książkę zapakowaną w ozdobny papier. Ponadto dzieci podczas wypożyczenia książek otrzymywały słodki upominek.
Akcja cieszyła się dużym powodzeniem.
Dzień Bezpiecznego Internetu
10 i 15 lutego 2021 r. odbyły się zajęcia profilaktyczne w klasach II a oraz II b prowadzone przez pedagoga szkolnego w ramach akcji DBI ,,Dzień Bezpiecznego Internetu”. Uczniowie dowiedzieli się ,,Jak mądrze i bezpiecznie korzystać z Internetu”, oglądali filmiki profilaktyczne na temat niebezpieczeństw czyhających w Internecie. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą w tym temacie, z zaciekawieniem i zaangażowaniem opowiadały o swoich doświadczeniach ,,w sieci”.
8Karolina Wieczorek
Konkurs plastyczny "Wystrzałowe maski karnawałowe"
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale i maskarady. W tym roku jednak, ze względu na pandemię te kolorowe zabawy nie odbędą się. Mimo wszystko pragniemy stworzyć namiastkę tego barwnego święta, dlatego zapraszamy dzieci i młodzież z naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pn. „Wystrzałowe maski karnawałowe”.
Regulamin konkursu podajemy powyżej.
Miło nam również poinformować, że najciekawsze prace zostaną dostarczone do Staszowskiego Ośrodka Kultury.
Prace prosimy przynosić do biblioteki i do świetlicy szkolnej wraz z podpisanym oświadczeniem RODO oraz metryczką, co umożliwi przesłanie masek do Staszowskiego Ośrodka Kultury (druki dostępne w bibliotece szkolnej, ale istnieje również możliwość przesłania za pomocą poczty internetowej).
„Muzyczna pocztówka" w wykonaniu klasy 1b.
To jedno z zadań realizowanych w ramach „Ogólnopolskiego Programu - Kraina Muzyki - Muzyka to matematyka." Piosenka „Nasza Oleśnica" pochodzi z repertuaru zespołu pana Władysława Nalepy. Naszym pierwszakom akompaniował Antoni Skórski.
Warsztaty profilaktyczne ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka”
37W roku szkolnym 2020/2021 w klasie I a oraz I b dzieci realizowały Ogólnopolski Program Edukacyjny ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa:
- w szkole i na wycieczce,
- w ruchu drogowym,
- w domu,
- w Internecie.
Dzieci z ogromnym zaciekawieniem i brały udział w zajęciach, które zostały uatrakcyjnione projekcją filmów oraz interesującymi ćwiczeniami wykonywanymi w grupach. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w internetowym teście ,,Akademia Bezpiecznego Puchatka”.
Karolina Wieczorek
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie