Z okazji 50. rocznicy nadania szkole imienia Stefana Żeromskiego nasi uczniowie wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do miejsc związanych z pisarzem.
Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach, będące częścią budynku pierwszej kieleckiej szkoły średniej, do której w latach 1874-1886 uczęszczał Stefan Żeromski. Tam uczniowie zwiedzili muzealną ekspozycję przedstawiającą historię rodu Żeromskich, czasy powstania styczniowego, ale także obrazującą okres dzieciństwa i młodości autora „Syzyfowych prac”. W pierwszej części muzeum dzieci zobaczyły pamiątki związane z osobami, które Żeromskiemu były najbliższe: rodzinne pamiątki – m.in. srebrny zegarek ojca. Pod modrzewiową belką – jedyną pamiątką ocalałą z domu rodzinnego pisarza zgromadzono meble, rodzinne fotografie czy przedmioty użytku codziennego.
Nasi szkolni przyjaciele w kolejnym pomieszczeniu muzeum mogli zasiąść w ławkach z szkolnej sali z XIX wieku, co było dla nich bardzo interesujących przeżyciem. Z uwagą wysłuchali o dawnej edukacji, temacie bardzo im bliskim.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była pochodząca z przełomu XVIII i XIX wieku kapliczka Janikowskich, zwana kapliczką Stefana Żeromskiego, znajdująca się w Świętej Katarzynie. Była ona przeznaczona na kaplicę grobową rodziny Janikowskich. Uczniów zdziwiło to, że kaplicę grobową rodziny Janikowskich nazwano kaplicą Stefana Żeromskiego. Nie zamierzali z tym pytaniem długo czekać. Z wyjaśnieniem pospieszyła Pani przewodnik. Opowiedziała barwną historię według której dawaj uczniowie kieleckiego gimnazjum – Stefan Żeromski i Jan Strożecki wybrali się na letnią wycieczkę i na swojej drodze napotkali kapliczkę z napisem „Szczyt moich cierpień zrównał się z tą górą 1863”. Stefan Żeromski postanowił również zostawić pamiątkę po sobie i dopisał „Stefan Żeromski / D. 2 Sier. 1882/ Jan Strożecki”. Ten napis też mogli zobaczyć nasi uczniowie, co zostało uwiecznione na jednym ze zdjęć.
W Świętej Katarzynie nie sposób było ominąć kościoła i klasztoru bernardynek, strawionych przez pożar w 1534 roku, a odbudowanych w 1633 roku. Do kościoła weszliśmy przez niewielki krużganek, prowadzący też do rozmównicy. Na uczniach podczas tej części wycieczki duże wrażenie zrobił niewielki kościołek, ale też drzwi, które co noc są zamykane od wewnątrz dużymi belkami drewna.
Ostatnim punktem naszej wyprawy było muzeum „Szklany Dom” w Ciekotach, leżące w gminie Masłów. Tam wybraliśmy się do dworku, w którym Stefan Żeromski spędził lata dzieciństwa i młodości (1871-1883) i to tu właśnie młody Stefan odkrył pasję do pisania. Po dworku Stefana Żeromskiego oprowadził nas przewodnik, który przybliżył uczniom historię Żeromskiego w tym miejscu oraz barwnie opowiedział kilka bardzo ciekawych anegdotek. Uczniom szczególnie zapadła w pamięć ta z drewnianym kufrem ojca Żeromskiego, do którego z powodzeniem mały Stefanek zajrzał. Pech jednak chciał, że wieko kufra zatrzasnęło się. Chłopiec był przerażony. Z opresji wybawił go Antek – mały synek mamki Stefanka.
Wyprawę zwieńczyło ognisko oraz wspólne zabawy i śpiewy nad ciekockim jeziorem.
Pragniemy bardzo podziękować Burmistrzowi Miasta i Gminy Oleśnica – Leszkowi Judzie za dofinansowanie do wycieczki. Dofinansowanie pozwoliło na zorganizowanie atrakcyjnej formy wypoczynku dla naszych uczniów.
Tekst: Kamila Wójtowicz-Bator