Pielgrzymka to wydarzenie o charakterze religijnym. Wpisana jest ona w życie chrześcijan i symbolizuje indywidualną wędrówkę człowieka śladami Zbawiciela. Bardzo często mówimy, że są to “rekolekcje w drodze”, rekolekcje, które mają niezwykłą moc, gdyż są zdolne do wewnętrznej przemiany jednostki ludzkiej.
Turystyka religijno-pielgrzymkowa przeznaczona jest dla człowieka, któremu niestraszne są warunki atmosferyczne, niewygody i trud wędrowania, a na czele jego wartości jest zawsze sam Bóg.
Takich osób nie brakuje w naszej szkolnej i parafialnej społeczności. Dowodem na to była 50- osobowa grupa Uczniów, ich Rodziców/Opiekunów i Nauczycieli, którzy 23 września br. wyruszyli na XXIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy.
Tego dnia oleśnicka wspólnota znalazła się w szeregach 1843 turystów-pielgrzymów, wędrujących po szlakach Świętokrzyskiego Parku Narodowego do najstarszego w Polsce sanktuarium. Tak więc krok za krokiem, bez względu na wiek, pogodę i długość trasy wszyscy podążali w jednym celu, by oddać pokłon Relikwiom Drzewa Krzyża Świętego, które od XIV w. są tam czczone, przechowywane i strzeżone.
Tegorocznej pielgrzymce przyświecało piękne hasło: „Krzyż drogowskazem życia”, a wędrującym towarzyszyły: przelotne opady (już) jesiennego deszczu, zachmurzone niebo i co bardzo ważne - pogoda ducha. Zarówno dzieciom jak i dorosłym przyświecał osobisty motyw wyprawy. Niektórzy wędrowali, aby za coś podziękować, a jeszcze inni, by prosić o potrzebne łaski…
W tym roku rozpiętość wiekowa uczestników rajdu była bardzo duża - ,,od drugaka do starszaka”. Jednymi z najmłodszych piechurów z naszej szkoły byli uczniowie, a zarazem harcerze z klas drugich, którzy pod opieką Rodziców, Opiekunów, Nauczycieli/ Druhów wraz z Przewodnikiem PTTK podążali na szczyt Łysej Góry.
Tegoroczna wędrówka wiodła nas trasą „Benedyktyńską”, ukazującą m.in. działalność zgromadzenia zakonnego, które założyło opactwo na Świętym Krzyżu. Według tradycji utworzenie klasztoru na Łysej Górze miało nastąpić w 1006 r. z fundacji Bolesława Chrobrego. Niektórzy naukowcy są jednak zdania, że było to w wieku XII i jako fundatora wskazują króla Bolesława Krzywoustego.
Nasz pielgrzymi szlak miał swój początek w parafialnym kościele w Hucie Nowej. Stamtąd, po modlitwie, jeszcze bez deszczu wyruszyliśmy do obranego celu. Na tej trasie, razem z nami podążało 150 pątników pochodzących z różnych zakątków kieleckiej i sandomierskiej diecezji.
Zwieńczeniem naszego pielgrzymowania był udział w koncelebrowanej Mszy Świętej, która była m.in. uwielbieniem Boga za dar zbawienia. Tym razem nie była Ona sprawowana na zewnątrz, lecz (ze względów atmosferycznych) w bazylice na Świętym Krzyżu. Eucharystii przewodniczył Ks. Bp Jan Piotrowski - ordynariusz kielecki, w asyście Biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza i kilkudziesięciu kapłanów.
Na zakończenie wspólnej Uczty Eucharystycznej Pasterz naszej diecezji podziękował wszystkim pielgrzymom za ich trud. Wyraził także radość z udziału wielu grup pielgrzymkowych z odległych stron diecezji i nazwał nas „Przyjaciółmi Jezusa Chrystusa”. Eucharystię zakończyło błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego, po które od wieków przybywali do sanktuarium królowie, książęta, dostojnicy państwowi i zwykli wierni.
I tak kolejny rajd pielgrzymkowy, kolejny szlak, kolejna przygoda za nami. Warto wspomnieć, że jego inicjatorem był w 2000 r. śp. Biskup Kazimierz Ryczan. Przez wiele wcześniejszych lat rajd cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Statystyki ukazują, że w tym religijnym wydarzeniu brało udział nawet 5 tys. uczestników.
Mamy nadzieję, że z czasem powróci do ,,liczebnej świetności” ta niecodzienna wyprawa, gdyż z relacji uczestników wiemy, że dostarcza ona samych pozytywnych doznań i emocji. Ponadto, jest również okazją do pogłębienia wiary, przemyśleń i refleksji. Stwarza niecodzienną okazję do zawarcia nowych znajomości i pogłębienia przyjaźni. Pozwala na popularyzację wśród turystów-pielgrzymów Sanktuarium na Świętym Krzyżu jako Pomnika Historii oraz promowanie piękna przyrody, historii i dziedzictwa kulturowego Gór Świętokrzyskich.
Mało istotnym, ale jednak dla niektórych ważnym elementem składowym, mający wpływ na atrakcyjność tej imprezy jest możliwość degustacji wyjątkowego bigosu, na który przyjdzie nam czekać aż 369 dni.
Wszyscy uczestnicy Rajdu pragną podziękować Panu Burmistrzowi Leszkowi Judzie za współfinansowanie ze środków Urzędu Miasta i Gminy Oleśnica naszego wyjazdu na XXIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy.
Liczymy, że w następnym roku ze względu na XXV (jubileuszowy rajd) na nowo będziemy zachwycać się pięknem naszej ,,małej ojczyzny”, wielbić Boga, budować pozytywne relacje i świetnie się bawić.
PS. ,,Pocztą pantoflową” doszły nas słuchy, że organizatorzy szykują na okoliczność jubileuszu niespodziankę J.
Anna Adamczyk