Regionalny Festiwal Kolęd i Pastorałek w Staszowie został zainicjowany w 1989 r. przez ks. Edwarda Zielińskiego - ówczesnego Proboszcza Parafii św. Barbary. Od tego czasu minęło już 34 lata i z roku na rok bije on kolejne rekordy popularności, m.in. w ilości chętnych wykonawców, którzy chcą zaprezentować swój dorobek artystyczny. Wśród nich mogą znaleźć się wykonawcy z powiatu staszowskiego, ale również z całej diecezji sandomierskiej.
W bieżącym roku organizatorami festiwalu byli: Staszowski Ośrodek Kultury oraz Parafia św. Barbary w Staszowie. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Staszów oraz Starosta Powiatu Staszowskiego.
Kompetentne jury konkursowe w składzie: ks. Grzegorz Jeż – przewodniczący, Anna Gogola – dyrektor Staszowskiego Ośrodka Kultury oraz Krzysztof Laskowski – starszy instruktor ds. edukacji muzycznej, oceniało ok 180 wykonawców w VII kategoriach, którzy drogą mailową przesłali film zawierający prezentację jednej kolędy lub pastorałki. Zapewne było to dla organizatorów i jurorów ogromne wyzwanie logistyczne, by odsłuchać i obejrzeć, następnie dokonać oceny i wyłonić zwycięzców. Komisja konkursowa w swojej recenzji brała pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, sposób interpretacji i ogólny wyraz artystyczny.
Po przesłuchaniu nadesłanych zgłoszeń jury wysoko oceniło m.in. utwór „Dzieciątko się narodziło” w wykonaniu dziewcząt z naszej parafialnej scholi, co sprawiło, że 22 stycznia br. w wypełnionym po brzegi kościele parafialnym św. Barbary w Staszowie, wzięły one udział w koncercie finałowym. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowało się w sumie 22 finalistów z siedmiu kategorii. Od godziny 15.00 do 17.00 w świątyni płynęły dźwięki i słowa wyjątkowych kolęd i pastorałek w wykonaniu tegorocznych laureatów. Mieliśmy przyjemność podziwiać zarówno wykonawców indywidualnych, jak i grupowych. Wśród nich były także nasze ,,Wiktorianki” z Wiktorią Nowosielską na czele, które zajęły I miejsce w kategorii VII - chóry, zespoły muzyczne, orkiestry i schole.
Koncert poprowadził sam ks. Proboszcz tamtejszej parafii - Grzegorz Jeż, który poza rolą gospodarza, pełnił również funkcję jedynego konferansjera. Dało się zauważyć, że w tej obsadzie czuł się ,,jak ryba w wodzie”, a mówiąc kolokwialnie – miał „to coś”. Zapowiadając poszczególne punkty agendy, dbał o porządek w realizowanym programie wydarzenia. Jednak nie tylko do tego ograniczał się w swojej funkcji. Co więcej, kreował pogodny nastrój przeprowadzając rozmowy z wykonawcami, umiejętnie i z humorem pozbawiając onieśmielenia, które zwykle towarzyszy młodym artystom.
Dało się zauważyć, że rzęsiste oklaski publiczności i wypowiadane kilkakrotnie słowa zachwytu ze strony obecnych na uroczystości włodarzy Miasta i Gminy oraz Powiatu Staszów, pod kierunkiem wykonawców, zapewne były dla nich sposobem na rozładowanie nasilonych emocji, ale też wyjątkową formą nagrody.
Poza prezentacją dorobku artystycznego poszczególnych laureatów, impreza była również wielką promocją ich talentów. Ponadto stała się okazją do przybliżenia roli, jaką polska tradycja kolędowa ma w kształtowaniu narodowego ducha, a także popularyzowaniu tradycji w zakresie samych kolęd i pastorałek, które były docenione przez jury.
Na zakończenie festiwalu organizatorzy wręczyli wszystkim wykonawcom pamiątkowe dyplomy i upominki.
Naszym ,,Wiktoriankom” serdecznie gratulujemy zwycięstwa i dziękujemy za wiele wspólnych przeżyć, emocji oraz godne reprezentowanie naszej parafii i szkoły na festiwalu.
https://www.youtube.com/watch?v=s8K_h45m7KU&ab_channel=AnnaAdamczyk