Realizacja programu w naszej szkole
Rok szkolny 2023/24 - 01.12 - 30.06
- 4
W ostatnim czasie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach dotyczących bezpiecznych zakupów w sieci. Tematyka ta jest im niezwykle bliska, o czym świadczyła żywa dyskusja po spotkaniu.
Miło nam poinformować, że zdjęcia z prelekcji były możliwe dzięki aparatowi zakupionymi w ramach programu Laboratoria Przyszłości.3Uczniowie klas szóstych, na zajęciach techniki, mieli możliwość pracy z mikrokontrolerem Arduino, zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Rok szkolny 2023/24 - 01.09 - 30.11
- 3
Uczniowie klas IV, V i VI wykonali Kotyliony na Marsz Niepodległości wykorzystując długopisy 3D zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
12Uczniowie klasy V b realizując innowację pedagogiczną „Jesteśmy różni, lecz wszyscy równie ważni” prowadzą „Taneczne przerwy” wykorzystując przy tym głośnik zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Uczniowie klasy 8a, 23 października br., na lekcji wychowawczej tworzyli prezentację dotyczącą
bezpieczeństwa online. Zdjęcia wykonano aparatem fotograficznym zakupionym w ramach projektu
„Laboratoria Przyszłości”.Katecheza z wykorzystaniem pomocy L P. Zrealizowana w dniu 23.10.23 r. w kl. 2 b
Uczniowie klas szóstych, podczas zajęć z techniki, mieli możliwość zapoznania się z budową maszyny do szycia firmy Brother, pozyskanej w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Zapoznanie z obsługą maszyny do szycia. Obszywanie krawędzi tkaniny, która posłuży uczennicom klasy 4 b do tańca, podczas ich występu na szkolnej wigilii.
10Uczniowie klasy II a ćwiczyli koncentrację, cierpliwość oraz umiejętności manualne wykorzystując długopisy 3D zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Wykonując swoje prace korzystali z gotowych wzorów, jak również realizowali swoje własne pomysły.
3Uczniowie klas III na wycieczce w Rabce Zdrój . Zdjęcia wykonane przez uczniów aparatem zakupionym w ramach Laboratoriów Przyszłości.
4Uczniowie klas szóstych wykorzystywali stację lutowniczą, pozwalającą na płynną regulację temperatury w zakresie od 200 ˚C do 450 ˚C, zakupioną w ramach Laboratoriów Przyszło
8Za pomocą drukarki 3D zakupionej w ramach programu Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy III b wydrukowali koniczynki szczęścia, które towarzyszyły im podczas wróżb i zabaw andrzejkowych.
22.11.2023 r. gościliśmy na zajęciach panią dyrektor Renatę Krawczykowską, która zapoznała nas z zasadą działania i obsługą drukarki 3D. Krok po kroku objaśniła jak wydrukować piękne ozdoby choinkowe.
Z tablic zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy III b korzystają codziennie. Ostatnio mieli możliwość popisać się kreatywnością i stworzyć dekorację andrzejkową.
Rok szkolny 2022/23
Czerwiec
W ostatnim tygodniu roku szkolnego uczniowie kl. III b mieli możliwość uczestniczyć w szkolnym nocowaniu. Dzieci podczas tego wydarzenia brały udział w wielu grach i zabawach. Nie obyło się również bez pizzy, którą zaserwowano wieczorem. Podczas nocowania nie mogło zabraknąć wspólnych tańców, a były one możliwe dzięki głośnikowi zakupionemu w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Muzyka z głośnika umilała również czas przy grach planszowych.
Maj
Na zajęciach techniki, uczniowie klas piątych w praktycznych działaniach zapoznawali się z zasadami lutowania miękkiego z wykorzystaniem stacji lutowniczej, pozwalającej na płynną regulację temperatury w zakresie od 200 ˚C do 450 ˚C, zakupionej w ramach Laboratoriów Przyszłości.
Maj
Sprzątanie Świata w ramach Dnia Ziemi - wspólna akcja z dziećmi z Przedszkola Gminnego im. św. Jana Pawła II. Wydarzenie uwieczniono aparatem fotograficznym, który zakupiono w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Kwiecień
Uczniowie klasy 7a, 20 kwietnia br., na lekcji matematyki, realizując temat „Figury w układzie współrzędnych”, korzystali z plansz zakupionych w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.
2
Kwiecień
W dniu 18 kwietnia 2023 roku ósmoklasiści uczestniczyli w Dniach Otwartych w Staszicówce organizowanych w ramach „DNI TECHNIKI – FESTIWAL ZAWODÓW”. Uczniowie uczestniczyli w panelach wykładowych, wysłuchali prezentacji partnerskich firm i instytucji. Mieli możliwość udziału w quizach, doświadczeniach, grach i konkursach. Zapoznali się również z ofertą edukacyjną na przyszły rok szkolny szkół: ZS im. Stanisława Staszica w Staszowie, ZSE im. Jana Pawła II w Staszowie. Pobyt nasz został uwieczniony na zdjęciach i filmikach zrobionych przez uczniów z wykorzystaniem sprzętu otrzymanego w ramach Laboratoriów Przyszłości.
9
Kwiecień
Samorząd Uczniowski PSP w Oleśnicy wykorzystał aparat fotograficzny zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości podczas akcji " Wielkanocna Loteria Fantowa". Zdjęcia wykorzystane aparatem będą wykorzystane do aktualizacji kroniki szkolnej.
Kwiecień
Wykorzystanie aparatu fotograficznego oraz głośnika zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyuszłości w p[rzygotowaniu uczbniów kl. 3 a do przedstawoienie z okazji dnia ziemi.
Kwiecień
Uczniowie klasy 7a, 17 kwietnia br., na lekcji matematyki, rozwiązując zadania dotyczące obwodów i pól figur płaskich, korzystali ze wzorów zamieszczonych na planszach zakupionych w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.
2
Kwiecień
W dniu 20 marca br. uczniowie z klas: piątych, szóstych i siódmej wraz z opiekunami: Urszulą Cichoń, Barbarą Dyrdół i Katarzyną Żmudzińską, wyjechali do kina w Kielcach.
Na powitanie wiosny dzieci obejrzały film pt. „Kot w butach”
Pobyt w kieleckiej galerii „Echo” został upamiętniony dzięki sprzętom otrzymanym przez naszą szkołę w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”-kamerze oraz aparatowi fotograficznemu.
5
Kwiecień
Na zajęciach rozwijających kreatywność uczeń klasy IV b uczył się korzystania z lutownicy, zakupionej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
5
Marzec
W dniu 9 marca 2023 roku na zajęciach z doradztwa zawodowego uczniowie klas ósmych uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez ZS im. S. Staszica w Staszowie. W czasie zajęć wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach Laboratoriów Przyszłości.
4
Marzec
Uczniowie klasy 6, podczas lekcji języka niemieckiego, dzięki wykorzystaniu okularów ClassVR zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości mogli z lotu wirtualnym balonem oglądać panoramę i zabytki Berlina. Wirtualna wizyta w supermarkecie była dobrym sposobem na sprawdzenie i utrwalenie słownictwa dotyczącego zakupów.
2
Marzec
Drukarka 3D zakupiona w ramach programu Laboratoria Przyszłości daje możliwość wydrukowania różnego rodzaju przedmiotów, w tym również takich, które "porządkują" biurko nauczyciela. Podstawki pod mazaki do tablic suchościeralnych, które również zostały zakupione z wyżej wymienionego programu, są już używane w wielu klasach.
Marzec
Długopisy Pen3D zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie klasy 7 podczas zajęć rozwijających kreatywność kolejny raz ćwiczyli małą motorykę korzystając z gotowych wzorów lub realizując swoje własne pomysły.
3
Marzec
Realizacja Programu Laboratoria Przyszłości w naszej Szkole.
Pomocą dydaktyczną często używaną podczas zajęć szkolnych jest biała tablica ceramiczna z nadrukiem w linie i kratkę. Stanowi ona niezwykle praktyczne i skuteczne narzędzie, wykorzystywane w toku realizacji podstawy programowej.
Podczas katechezy ,,Z Jezusem wypełniam swoje obowiązki”, uczniowie klasy II a tworzyli/zapisywali na niej m.in. chmurę wyrazów, które kojarzą się ze słowem DOM.
Teatr jest magią. Tu wszystko jest możliwe…
Uczniowie kl. II a w ostatnim czasie wzięli udział w lekcji bibliotecznej poświęconej „Bajce o Wiśle”. W magiczny świat przenieśli się za sprawą obrazkowej inscenizacji – Kamishibai. Jest to teatrzyk ilustracji, który pojawił się w latach dwudziestych XX wieku, ale jego źródła sięgają już XIII wieku, kiedy to japońscy wędrowcy przenosili na plecach drewniane sceny – butai i przedstawiali treści niepiśmiennej publiczności.
Uczniowie za sprawą teatrzyku obejrzeli i wysłuchali „Bajki o Wiśle”, która porwała ich w ekscytującą i żywiołową podróż nurtem rzeki. Bajka pokazała nie tylko otaczające piękno najdłuższej rzeki w Polsce, ale też, uświadomiła uczestnikom spotkania, jak ważna w dążeniu do celu jest współpraca, na wzór bohaterek bajki. To również opowieść o odwadze i ciekawości życia, które są niezbędnymi elementami, aby osiągnąć cel i doświadczyć uroków życia.
Uczniowie podczas zajęć żywo reagowali na opowieść, z rzeką płynęli od źródła do ujścia, a pomagały im nie tylko wartka narracja czy bogato zdobione ilustracje, ale też muzyka – relaksacyjny szum rzeki, który można było usłyszeć z głośnika zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Na końcu uczniowie zdefiniowali pojęcie bajki oraz wskazali jej cechy gatunkowe.
Tekst: Kamila Wójtowicz-Bator
Luty
Uczniowie z klasy 2 A podczas zajęć z edukacji matematycznej wykorzystali tablicę suchościeralną zakupioną w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Uczniowie z klasy 2 A podczas pracy technicznej wykorzystali długopisy 3D zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Na zajęciach rozwijających kreatywność uczeń klasy IV b pracuje z długopisem 3D zakupionym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
22 lutego uczniowie klasy VI a, w ramach lekcji historii, mieli kolejną okazję przeglądać slajdy, tym razem, związane z kulturą starożytnych Chin.
Stanęli na Wielkim Murze, odwiedzili Armię Terakotową, weszli do Zakazanego Miasta w Pekinie, stanęli na brzegu Grand Canal Suzhou, oglądali chiński relikwiarz.
Skalę i strukturę tych miejsc oraz wygląd starożytnych zabytków uczniowie poznali dzięki zasobom biblioteki ClassVR z wykorzystaniem 8 par okularów VR zakupionych przez szkołę w ramach programy Laboratoria Przyszłości.
Na lekcji biologii, na początku lutego uczniowie klasy 7 przedstawili przygotowana prezentacje multimedialne, treści dotyczyły budowy i funkcjonowania układu pokarmowego, zasad zdrowego odżywiania, higieny i chorób układu pokarmowego. Wykorzystali sprzęt zakupiony z programu Laboratorium Przyszłości: laptop i aparat fotograficzny.
Styczeń
Praca z mikrokontrolerem Arduino zakupionym w ramach Laboratoriów Przyszłości.
Uczniowie klasy 2 B pracujący z długopisami 3D zakupionymi w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Uczniowie klasy 7a w czwartek 5 stycznia 2023 r. na zajęciach dodatkowych z matematyki wykorzystywali planszę z prostokątnym układem współrzędnych do rozwiązywania zadań.
Plansza została zakupiona przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Grudzień
Drukarki 3D znajdują szerokie zastosowanie w wielu różnorodnych gałęziach przemysłu. Dzięki programowi "Laboratoria Przyszłości" można je spotkać również w naszej szkole, a ich zadaniem jest nie tylko uatrakcyjnianie lekcji informatyki naszym klasom, ale przede wszystkim rozbudzanie w uczennicach i uczniach naszej szkoły inżynierskich talentów. Z pigułką wiedzy o druku 3D i działaniem drukarek tego typu zapoznały się klasy 4a, 4b, 7a i 8a. Zajęcia odbywały się 15 oraz 21 grudnia 2022 roku. Oprócz merytorycznych informacji, dyskutowaliśmy również o pomysłach na wykorzystanie druku 3D w różnych dziedzinach życia, również w naszej szkole. Zajęcia poprowadziła nauczycielka matematyki i informatyki w naszej szkole - Pani Anna Bublik.
14 grudnia uczniowie klasy VII a, w ramach lekcji języka angielskiego, mieli okazję przeglądać slajdy dotyczące atrakcji Londynu. Trójwymiarowe obrazy pobrane były z biblioteki ClassVR i udostępniane uczniom dzięki wykorzystaniu okularów VR zakupionych przez szkołę w ramach programu Laboratoria przyszłości. Największą atrakcją w trakcie lekcji był wirtualny spacer po Londynie.
Klasa I a - 20.12.2022r odbyły się zajęcia: "Ozdoby świąteczne z wykorzystaniem różnych technik w tym drukarki 3D.
Sprzęt zakupiony w ramach Laboratoriów Przyszłości pozwolił na rozwijanie samodzielności i kreatywności na zajęciach indywidualnych z uczniem klasy IV b.
Na lekcji funkcjonowania osobistego i społecznego chłopiec rozpoczął swoją przygodę z prasowaniem. Zapoznał się z obsługą żelazka i podjął próby prasowania.
Sporym wyzwaniem dla chłopca była obsługa maszyny do szycia. Na zajęciach rewalidacyjnych nauczył się przygotowywać maszynę do pracy, natomiast na zajęciach rozwijających kreatywność próbował swoich sił szyjąc. Sprawiło to mu wiele radości. Podczas zajęć wykorzystywaliśmy też długopisy 3D. Uczeń ćwiczył koncentrację, cierpliwość oraz umiejętności manualne. Jego prace zmieniające się w przestrzenne obiekty, wprawiały go w zachwyt i dawały mu wiele satysfakcji.
Prezentacja progfnozy pogody wykonana przy użyciu tablicy magnetycznej , zakupionej w programie LP
Wycieczka do kina . Film nagrany za pomocą kamery zakupionej w ramach Projektu LP
Jubileuszowy, XX konkurs ponownie odbył się online. Jury oceniało nagrania własnych wykonań ulubionych utworów muzycznych (klipów wideo) uczestników. .
Listopad
Na lekcjach chemii uczniowie klasy 7a ucząc się o budowie atomu, korzystają z planszy Układu Okresowego zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Wdrukowane na drukarce 3D przykładowe modele pierwiastków są doskonałą pomocą pozwalającą im na lepsze zrozumienie budowy otaczającej nas materii.
Z wydrukowanych modeli korzystali również uczniowie klas ósmych przy omawianiu sposobów elektryzowania ciał podczas lekcji fizyki.Uczniowie klasy 5a niebiorący udziału w szkolnej wycieczce 15 listopada br. rozwiązywali na lekcji matematyki zadania interaktywne przy pomocy laptopa zakupionego w ramach funduszy przeznaczonych na Laboratoria Przyszłości.
Aparat fotograficzny zakupiony w ramach programu ,,Laboratoria Przyszłości” umożliwił zarejestrowanie obrazów podczas występu uczniów z klas II, którzy 17 listopada br. prezentowali swój dorobek artystyczny w naszym gminnym przedszkolu. Poza zapisem obrazu, uczeń odpowiedzialny za dokumentowanie tegoż przedsięwzięcia, mógł rozwinąć swoje zainteresowania i nabyć kompetencje cyfrowe.
Uczniowie podczas zajęć świetlicowych z wykorzystaniem drukarki 3D, zakupionej w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
15 listopada uczniowie klasy VI a, w ramach lekcji historii, mieli okazję przeglądać slajdy związane z kulturą starożytnego Egiptu.Trójwymiarowe slajdy były pobrane z biblioteki ClassVR i udostępnione uczniom dzięki wykorzystaniu 8 par okularów VR zakupionych przez szkołę
w ramach programy Laboratoria Przyszłości15 listopada uczniowie klasy VIII b, w ramach lekcji historii, mieli okazję przeglądać slajdy związane z Holocaustem ( hebr. Szoa ).Trójwymiarowe slajdy były pobrane z biblioteki ClassVR i udostępnione uczniom dzięki wykorzystaniu 8 par okularów VR zakupionych przez szkołę
w ramach programy Laboratoria PrzyszłościPrzygotowanie flag na Święto Niepodległości. Uczennice klasy 8a korzystały z żelazka i deski do prasowania zakupionych w programie Laboratoria Przyszłości.
Głośnik zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości podczas zajęć religii.
"POWTÓRZENIE NIE MUSI BYĆ NUDNE. - 21 października 2022 roku klasa 7a na zajęciach z języka niemieckiego utrwalała w formie quizu klasowego liczebniki główne do 100. W ramach zajęć uczniowie korzystali z gadżetów językowych, tj. łapki na muchy, tablice językowe, kostki niestandardowe oraz ze sprzętu zakupionego z programu Laboratoria Przyszłości (laptop, tablica, aparat fotograficzny), który wykorzystali do generowania grup online, tworzenia zadań, rozwiązywania ćwiczeń czy dokumentowania przebiegu lekcji powtórzeniowej."
Laboratoria Przyszłości - przygotowanie oprawy muzycznej do Święta Niepodległości. W ramach przygotowań do uroczystości Święta Niepodległości 2022 został wykorzystany głośnik firmy Sony pozyskany w programie Laboratoria Przyszłości. Został on użyty do nagłośnienia podczas prób wokalnych oraz inscenizacji pantomimy 'Pisk białego orła '. Zdjęcia przedstawiają uczennice i uczniów klasy 4a, 4b, 6b i 8b w trakcie zajęć dodatkowych.
Październik
Sprzęt zakupiony w ramach Labotatorium Przyszłości jako wyposażenie sali lekcyjnej nr 8
W październiku br. podczas lekcji matematyki uczniowie klasy 7a uczestniczyli w uruchamianiu drukarki 3D oraz zakładali swoje konta na aplikacji webowej: cloud.sz3dp.com/main.html
25 października 2022 uczniowie klasy Va w ramach lekcji o kulturze starożytnej Grecji, mieli okazję podziwiać architekturę starożytnych Aten dzięki wykorzystaniu gogli VR otrzymanych przez szkołę z programu „ Laboratoria Przyszłości”.
Pomocą dydaktyczną zakupioną w ramach programu ,,Laboratoria Przyszłości” jest m.in. biała tablica ceramiczna z nadrukiem w kratkę, która aktywnie zostaje wykorzystywana w toku realizacji podstawy programowej. Podczas katechezy ukazującej znaczenie ,,Przypowieści o talentach”, uczniowie mieli okazje kształtować na niej swoje kompetencje matematyczne. Drugoklasiści dokonywali podliczeń powiązanych ze zwielokrotnianiem umiejętności i zdolności, którymi obdarza nas Bóg.
11 października uczniowie klasy VI a, w ramach lekcji historii, mieli okazję przeglądać slajdy związane z kulturą prekolumbijską plemion Azteków.
Trójwymiarowe slajdy były pobrane z biblioteki ClassVR i udostępnione uczniom dzięki wykorzystaniu 8 par okularów VR zakupionych przez szkołę
w ramach programy Laboratoria PrzyszłościZajęcia w pracowni technicznej. Wykorzystanie sprzętu zakupionego w ramch Laboratoriów Przyszłości.
Uczniowie klasy 8a jako pierwsi mieli okazję zapoznać się z działaniem gogli VR, które nasza szkoła pozyskała w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Na zajęciach rozwijających kreatywność wybrali się na wirtualny spacer po Koloseum i wypróbowali działanie kostki VR do poruszania elementami 3D.
Długopisy 3D - pozyskane w ramach programu Laboratoria Przyszłości - w dalszym ciągu cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. W tym miesiącu to uczniowie klas 6a, 6b i 7a podczas zajęć rozwijających kreatywność poznali zasadę ich działania. Dość szybko opanowali umiejętność posługiwania się nimi, o czym świadczy różnorodność wykonanych przez nich prac.
Zajęcia muzyczno-ruchowe w klasie II a z użyciem sprzętu audio zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Uczniowie klasy 2b korzystający z tablic zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości
Uczniowie klas 4a i 4b wykonali sesje fotograficzna za pomocą sprzetu zakupiongo w ramach Laboratoriów Przyszłości podczas obserwacji przyrodniczej w najbliższej okolicy. Dokumentowali oni również spostrzeżenia
Wrzesień
XXIII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2022”
Prezentowane zdjęcia oraz filmy zostały wykonane aparatem cyfrowym zakupionym przez szkołę w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".
W XXIII Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym „Święty Krzyż 2022”, który odbył się w sobotę, 24 września 2022 roku pod hasłem „Krzyż znakiem jedności i pokoju”, uczestniczyło blisko 40 uczniów i nauczycieli naszej szkoły oraz rodzice. Wszystkim bardzo dziękujemy za wspólną wędrówkę i modlitwę.
W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” na wyposażeniu sali nr 8 znajduje się laptop, którego oprogramowanie umożliwia m.in. uczniom z klasy V b rozwój umiejętności związanych z nowymi technologiami cyfrowymi. Wykorzystanie komputerowych gier edukacyjnych w trakcie katechezy jest dla dzieci bardzo pasjonującym i skutecznym sposobem na utrwalenie wiadomości. Dzięki ich zastosowaniu można wzbudzić ukryte pokłady motywacji wewnętrznej u ucznia, a zarazem atrakcyjniej i skuteczniej kształcić.
Uczennica klasy V b – Aniela Pałys, podczas rozwiązywania quizu sprawdzającego wiedzę o biblijnym bohaterze
Nowego Testamentu – Zacheuszu.
Zaczynamy . Pierwsze kroki stawiane przez naszych uczniów z wykorzystaniem pomocy zakupionych w ramach programu .
Sprzęt zakupiony do pracowni technicznej w ramach programu Laboratorium Przyszłości